Tarihi geçmişi olan tarifler çok ilgimi çekiyor. Bu tarif de  onlardan biri. 1. Dünya savaşında Gelibolu ‘ da ( Çanakkale )  savaşan Avusturalya ‘ lı askerlere aileleri “ Asker bisküvisi “ diye anılan bu gevrek kurabiyeleri yapıp denizcilik yoluyla  gönderiyorlarmış. Kurabiyelerin en önemli özelliği içinde yumurta bulunmadığı için uzun süre bayatlamadan  dayanmalarıymış. Öyle ki Anzak askerleri bu kurabiyeleri toz haline getirip sıcak su ekleyerek de tüketmişler. Böylelikle hem moral bulup , hem tok kalmayı başarıyorlaşmış. Bu kurabiyelerin  ana maddesi tereyağı , bal veya pekmez ve yulaf ezmesi. Zaman içinde yolculuk esnasında daha  uzun dayanıp bayatlamaması için Hindistan cevizi kurusu  eklemişler.

Yüz binlerce askerin ölümüyle sonlanan bu savaşta Atatürk ‘ ün Anzak annelerine yazdığı bir mektup var ki ,  ne büyük bir kumandan ve devlet adamı olduğunu bir kez daha kanıtlıyor.

Atatürk ‘ ün bu sözlerini Anzaklar öyle  benimsemişler ki savaşın 100. yılında sınırlı sayıda  ürettikleri bisküvi kutularına bu mektubu basmışlar.

Kurabiyeye gelecek olursak bana sorarsanız  bundan sonra kurabiye kutumdan eksik etmeyeceğim bir kurabiye oldu. Tadı Ülker Saklıköy  bisküvilerine benziyor. İçinde şeker olmadığı için de oldukça sağlıklı.  Sırf denemek için 4. gün çekim yaptım. Hala gevrek ve çok lezzetliydi. E daha ne olsun. Ayrıca seyahata çıkarken , özellikle de  deneyimlemediğiniz mutfaklara ait bir ülkeye veya şehre giderseniz ,  yanınızda bir kutu götürseniz epey faydalı olacaktır. Ben öyle yapacağım şahsen. Savaşsız günler dileğiyle.

 

                                                     ANZAK KURABİYESİ 

Malzemeler:

Kullanılan su bardağı ölçüsü : 240 ml. ( 1 cup )

  • 1 su bardağı ( 90 gr. ) yulaf ezmesi
  • 1 su bardağı un ( 150 gr. )
  • 1 su bardağı ( 220 gr. ) kahverengi şeker
  • 1/4 su bardağı ( 20 gr. ) Hindistan cevizi rendesi
  • 20 gr. fındık kırığı
  • 125 gr. doğranmış tereyağı
  • 2 yemek kaşığı bal
  • 2 yemek kaşığı su
  • 1 tatlı kaşığı kabartma tozu

 

Hazırlanışı:  Önce küçük bir sos tenceresine tereyağı, bal  ve suyu alıp tereyağı eriyinceye kadar ocakta ısıtın . Bir kenarda ılınması için bekletin.

Bir karıştırma kabına yulaf ezmesi , şeker  ve hindistan cevizini koyun. Üzerine soğuğa yakın ılınmış olan  ballı sosu ekleyin ve yoğurmadan karıştırın. Son olarak kırık  fındığı da ekleyip şöyle bir  karıştırın.

Hamurdan  pişirme kağıdı serilmiş tepsiye ceviz büyüklüğünde yuvarlaklar koyun . Üstlerine bir bardağın tersiyle hafifçe bastırın. Önceden ısıtılmış 180 derece fırında kenarları kızarmaya başlayıncaya kadar pişirin. Soğuduktan sonra hava almayan bir kutuya koyup muhafaza edin. Afiyet olsun.

 

0 Yorumlar

Yorum Yap

EN SON EKLENEN TARİFLER

BOŞ BÖREK

BOŞ BÖREK

Mayıs 18, 2018
SU BÖREĞİ

SU BÖREĞİ

Ağustos 15, 2018
ARNAVUT BÖREĞİ

ARNAVUT BÖREĞİ

Mart 20, 2019
ALT ÜST BÖREĞİ

ALT ÜST BÖREĞİ

Haziran 10, 2018

BİZİ TAKİP ET

GOOGLE PLUS

PINTEREST

FLICKR

INSTAGRAM

POPÜLER TARİFLER

ETİKETLER

SPONSOR REKLAMLAR

img advertisement

SON SONPOPÜLERETİKETLER

Social