CEVİZLİ EKMEK

“ Bir kez ekmek yapan devamlı ekmek yapmak ister”  diye bir makalede okumuştum. Gerçekten de ekmek yapmanın insan üzerinde anlatılamayacak olumlu bir etkisi var. Mutlulukla karışık, insanın kendi kendine yetebilirliğinin verdiği güven duygusu. Biri beni durdursun demek geliyor içimden. Birini yaparken başka bir ekmeğin hayalini kuruyorum. Beyaz, cevizli, tam buğday, zeytinli ve hatta dünya mutlaklarından onlarca çekici tarif…

Benim ekmek yapma geçmişim bir iki seneye dayanıyor. Ta ki televizyonda bir şefin söylediği bir püf noktasını duyana kadar.  Daha önceki denemelerim hüsranla sonuçlanmış, ekmek yapma isteğim yavaş yavaş son bulmuştu. Özenle hamurumu yoğurup fırına atıp pişirdikten sonra sonuç kaya gibi sert bir ekmek.

Şefin söylediği püf noktası şuydu: ekmek pişirirken fırına bir kabın içinde kaynamış su koyun. (  Hatta fırın ısınırken bile kap fırının içinde olsun )   Yani ekmeği fırına sürerken fırının içinde ısınmış olan kaba suyu dökmeniz gerekiyor. Böylelikle fırının içindeki buhar ekmeği olması gerektiği gibi pişiriyor. İlk başta dışı sert oluyor ama üzerine bir kumaş peçete koyduğunuzda  mis gibi fırından yeni çıkmış  dışı çıtır , içi yumuşak bir ekmeğiniz oluyor. Bu bilgiden edindiğim cesaretle ilk ekmeğimi yaptığım da inanamamıştım. Ekmeğim tam da istediğim gibi olmuştu.

Ayrıca kolay kolay da bayatlamıyor. Kısa sürede pişiyor ve içinde ne olduğunu da görebiliyorsunuz. Günümüz şartları belki her gün ekmek yapmaya müsait değil ama hafta da 1–2 defa ekmek yapabilmemiz hiç de zor değil.    Zaten ekmek yemeyi iyice azalttığımız için kaliteli ekmek yemeyi haketmiyormuyuz  diye de düşünüyorum.

Sanırım bundan sonra da birçok ekmek tarifiyle karşınızda olacağım. En çok beğendiklerimi de sizlerle paylaşacağım. Cevizli ekmek bunlardan sadece biri. Aldığım sonucu görünce, sanırım bu ekmek benim baz ekmeğim olacak.  Aynı tarifi sade, keten tohumlu, ay çekirdekli, zeytinli vb. de yapmayı düşünüyorum.

Diğer ekmeklerimden farklı olarak hamur malzemelerinin içinde bal var.  Piştiğinde bal tadını almıyorsunuz. Sadece diğer malzemelerle aktivasyona uğruyor ve lezzetli bir ekmeğiniz oluyor.

Malzemeler:

  • 200 gr. ceviz içi
  • 18 gr. yaş maya
  • 2 yemek kaşığı bal
  • 250 ml. su
  • 40 ml. zeytinyağı
  • 400 gr. un
  • 100 gr. tam buğday unu
  • 8 gr. tuz

 

Hazırlanışı:

Derin bir yoğurma kabına ılık su koyun ve üzerine maya ile balı ekleyin.  10 – 15 dakika bekletip zeytinyağını ilave edin. Tuz ve unu karıştırıp, azar azar mayalı karışıma ekleyin. 10 dakika kadar ele yapışmayan, nemli bir hamur elde edinceye kadar yoğurun.  İçi hafifçe yağlanmış bir kaba hamuru alın ve üzerini streç filmle kapatıp yaklaşık 1 saat ılık bir ortamda bekletin.

Kabaran hamura iri doğranmış cevizleri ekleyip, tezgaha alın ve hafifçe yoğurarak havasını alın. Bir fırın tepsisine yağlı kağıt serin.  Top haline getirdiğiniz ekmek hamurunu tepsiye koyun, üzerini bıçakla artı şeklinde çizik atın.

Fırını 200 dereceye ısıtın ve ısıtırken fırının dibine boş bir kap yerleştirin. Hamur hazır hale gelince ekmeği fırına verin ve kaynattığınız bir bardak suyu fırının içindeki kaba aktarıp fırının kapağını kapatın. Ekmeğin üzeri kızarınca ısıyı 160 dereceye düşürüp içinin çekmesini sağlayın. 5 – 10 dakikada da bu şekilde piştikten sonra fırını kapatın.  Soğuyana kadar üzerine bir mutfak havlusu kapatın.

0 Yorumlar

Yorum Yap

EN SON EKLENEN TARİFLER

ELDE AÇMA MERCİMEKLİ BÖREK
MERCİMEKLİ BÜKME
PUF BÖREĞİ

PUF BÖREĞİ

Mayıs 19, 2018
ISPANAKLI PEYNİRLİ GÜL BÖREĞİ

BİZİ TAKİP ET

GOOGLE PLUS

PINTEREST

FLICKR

INSTAGRAM

POPÜLER TARİFLER

ETİKETLER

SPONSOR REKLAMLAR

img advertisement

SON SONPOPÜLERETİKETLER

Social