CEVİZLİ UN HELVASI

Türk mutfağında helvaların yeri tartışılmaz.  600 yıllık Osmanlı İmparatorluğunun tatlı geçmişine bakıldığında helvanın ilk sıralarda yer aldığı görülmüştür. Helvanın Türk toplumuyla tanışması ise İslamiyet’ i kabul etmeleri ile başlamış ve böylelikle de Arap kültürüne kültürel bir yakınlaşma başlamıştır. Artık helva tatlı bir besin olmaktan çıkmış sosyal ve kültürel bir değer olmaya hak kazanmıştır.

Öyle ki insanın doğumuyla başlayıp öldükten sonra bile onun adına yenmeye devam eden tek yiyecektir.  Osmanlılardan gelen geleneklere göre önemli görülen hemen her şey için helva yenirdi. Haremdeki doğum, şehzadenin tahta geçmesi, savaş kazanma gibi kutlamalarla birlikte üzücü olaylar da da helva pişirmek adettendi. Günümüzde de pek farklı değil aslında. Doğum, yeni ev sahibi olmak, hac dönüşü, bayramlar, kandiller, ölüm yıldönümleri gibi bir sürü sebeple helva yapıyoruz.  Kısacası üzüntümüzü de, sevincimizi de helva yaparak paylaşıyoruz.

Bu kadar kültürel bir tatlıyı doğrusu ben de uzun uzadıya paylaşacağım sizlerle.  O yüzden de tatlıların dışında bir dosya açtım helvalara. Yani 20 adet helva tarifi versem bile zevkle 21 incisini yapmaya can atacağım. Şimdilik helva çeşiti olarak; irmik helvası, un helvası, gaziler helvası, tahin helvası, kudret helvası, helva-i hakaniye, deva-i misk helvası gibi helvalar takıldı bilgi dağarcığıma.   Umarım daha da fazla helva çeşidine ulaşıp sizlerle paylaşırım.  Hem de nacizhane, helvanın ileriki nesillere aktarılmasında benim de bir tuzum biberim olur diye düşünüyorum.

Bu tarifimde ki cevizli un helvası; un helvasına ceviz eklenip lezzetini bir basamak daha yukarı taşımasıyla benim favori tariflerimden biri oldu. Öyle ki dün misafirlerime balığın arkasından servis ettiğim de öyle beğendiler ki

“ artık balıktan sonra tahin helvası klasiğinin dışına çıkmanın zamanı geldi “ diye ortak bir görüş bile çıktı yemeğin sonunda. Günün her saatinde yiyebileceğiniz gibi, üzüntü demek istemiyorum ama tüm keyifli anlarınızda yemeniz temennisiyle.

 

Malzemeler:

  • 200 gr. tereyağı
  • 1 su bardağı un
  • 1 su bardağı süt
  • 1 çay bardağı pekmez
  • 3 yumurta
  • Yarım su bardağı toz şeker
  • 2 su bardağı ceviz içi

 

Hazırlanışı:

Tereyağını tencerede eritin. Unu ilave edin ve kısık ateşte kokusu gidene kadar karıştırarak kavurun. Süt, pekmez, yumurta ve toz şekeri bir kapta karıştırın. Kavurduğunuz una ekleyip koyulaşıncaya kadar pişirin.

Çukur bir kaseyi streç filmle kaplayın. Ortasına irice kırılmış cevizleri koyun. Üzerine kaşık yardımıyla helvayı bastırarak yayın. Soğuduktan sonra ters çevirerek servis yapın.

 

0 Yorumlar

Yorum Yap

EN SON EKLENEN TARİFLER

KIYMALI SÜT BÖREĞİ

KIYMALI SÜT BÖREĞİ

Mayıs 18, 2018
ÇAKMA ÇİĞ BÖREK

ÇAKMA ÇİĞ BÖREK

Aralık 24, 2019
RULO BÖREK

RULO BÖREK

Mayıs 19, 2018
PEYNİRLİ SARMAL BÖREK

BİZİ TAKİP ET

GOOGLE PLUS

PINTEREST

FLICKR

INSTAGRAM

ETİKETLER

SPONSOR REKLAMLAR

img advertisement

SON SONPOPÜLERETİKETLER

Social