Çocukluğumdan kalma bir lezzet pestil. Babam işten eve dönerken bize kuruyemiş ve pestil çeşitleri alırdı. O zamanlarda  bir gün pestil yapacağım hiç ama hiç aklıma gelmezdi. Üstelik bu kadar kolay yapımı kolay olan bir çerezin böyle güzel olması benim için çok sevindirici oldu. Çünkü  bol bol yapıp bayramda bile şeker yerine ikram etmeyi düşünüyorum bu sağlıklı atıştırmalığı. Ölçüyü ve  hazırlama şeklini değiştirmeden  pestilinizi yaparsınız eminim sonuçtan çok memnun kalacaksınız.

 

                                             ERİK PESTİLİ

Malzemeler:

  • 1 kg. Anjelik cinsi kırmızı erik
  • 1 kahve fincanı şeker
  • 1 kahve fincanı su
  • 1 yemek kaşığı limon suyu

 

 Hazırlanışı: Erikleri küflenme olmasın diye çok iyi yıkayın ve ikiye bölüp çekirdeklerini çıkarın. 1 fincan su ile yumuşayıp kabuklarından ayrılıncaya kadar haşlayın. Süzgeçten geçirip kabuklarından ayırın. İçine şeker ve limon suyunu koyup bir taşım kaynatıp ocaktan alın. Düz bir tepsiye ve pişirme kağıdı üzerine incecik yayın. Güneşli bir yerde kabından ayrılana kadar 3-4 gün bekletin.

İyice kuruyunca bıçak veya makasla dilediğiniz şekilde ( şerit , muska gibi ) kesin. İsterseniz arasına ceviz , fındık vs. koyabilirsiniz. Afiyet olsun.

 

0 Yorumlar

Yorum Yap

EN SON EKLENEN TARİFLER

ISPANAKLI PEYNİRLİ GÜL BÖREĞİ
BOŞ BÖREK

BOŞ BÖREK

Mayıs 18, 2018
LAZANYADAN KIYMALI SU BÖREĞİ
PEYNİRLİ SARMAL BÖREK

BİZİ TAKİP ET

GOOGLE PLUS

PINTEREST

FLICKR

INSTAGRAM

POPÜLER TARİFLER

ETİKETLER

SPONSOR REKLAMLAR

img advertisement

SON SONPOPÜLERETİKETLER

Social