EV YAPIMI KALPLİ ÇİKOLATA

Silikon çikolata kalıplarımı alır almaz ne zamandır yapmayı düşündüğüm çikolatalarımı yapmak için kolları sıvadığımda, bir de baktım ki bayrama 3–4 gün zaman kalmış. Bu bayramda dışarıdan çikolata almamaya kararlıydım zaten.  Ayrıca çikolatalı tariflerde kullanmak üzere için elimde kuvertür çikolatam da vardı. Konu açılmışken biraz kuvertür çikolatadan bahsetmek istiyorum.

Kuvertür çikolataya aynı zamanda kalıp çikolata da deniliyor. Kuvertür çikolata kakao çekirdeklerinin işlenmesi ile elde edilen saf çikolatadır. Yüksek oranda kakao içerdiği gibi içinde katkı malzemesi de yok. Bu yüzden pastacılık piyasası ve bizim gibi bu işe gönül verenler için vazgeçilmez bir malzeme. Ben fazla miktarda çikolata kullandığım için 2,5 kiloluk blok halinde alıyorum ve ihtiyacım kadarını kırarak veya bıçakla keserek kullanıyorum. En çok da Elit markasını beğendiğim için onu alıyorum. Benmaride eritilirken bile bütün mutfağı inanılmaz bir koku sarıyor. Lezzeti ise çok güzel, öyle yağ tadı bırakmıyor damakta. Asıl önemlisi de yaptığım kek, cupcake, bazen de cheesecakelerin üstlerinde çikolatadan desenleri yapmakta kullanabilmem.   Bu desenleri yapmayı çok sevdiğim için de çok kullanıyorum bu tekniği.

Söz konusu desenler önce benim tarafımdan pişirme kağıdına çiziliyor. Sonra kuvertür çikolata benmari usulü ile eritildikten sonra pişirme kağıdından yaptığım krema sıkacağına doldurulup desenlerin üzerinden krema sıkar gibi geçiriliyor.  Oda sıcaklığına geldikten sonra buzdolabına kaldırılıp soğuyup sertleşmesi için bekletiliyor.  Servis yapacağınız zaman kağıdın üzerinden kolayca kaldırıp istediğiniz yere monte edilebiliyorsunuz.  Tüm püf noktası da bu. Kuvertür çikolata dışında ki marketlerden alınan çikolatalar benmaride eriyor ama donup kağıttan kalkması mümkün olmuyor.

Kuvertür çikolatanın nasıl saklandığı da önemli. Çikolata kuru ve ışık almayan bir yerde saklanmalı.  Sıcaklardan etkilenip yağını saldığı için yazın sıcaklarda buzdolabında muhafaza edilmeli. Ama kullanılacağı zaman oda sıcaklığına getirilmesi gerekiyor. Çikolatanın saklanması için ideal sıcaklık ise  16 derece. Çikolatanın bozulmasını engellemek için mutlaka serin ortam gerekli.

Özellikle de üzerine çikolatadan desen olan ya da şeklinin bozulmasını istemediğimiz kalıp gibi çıkan çikolatalı tariflerden istenilen sonucu almak için, malzeme listesinde de yazdığım gibi mutlaka kuvertur tercih edilmeli.  Ben metro veya pastacılık malzemesi satan yerlerden alıyorum. Pasta malzemesi satan yerlerde daha az 200 gr. lık poşetler halinde de satılıyor üstelik. Tabii ki kalp çikolatalarımda kuvertur çikolata kullanmak zorundaydım. İçine ganaj dolgu yapacağımdan çikolatanın ganajı, bir kabuk gibi erimeden sarması gerekiyor çünkü.  Bayramdan 1 gün önce kalp çikolatalarımı yaptım.

Zaten geçen yıldan kendi yaptığım likörüm de vardı. Bayram da gururla sundum misafirlerime.

Tadına bakan herkes  “  niye dışardan çikolata alıyoruz ki bunların tadı bambaşka olmuş “  diye beğenilerini dile getirdiler. Ben ganajı bayram olduğu için sade yaptım. Ama başka tariflerde de yer vereceğim gibi ganajın içine kavrulmuş fındık, badem, beyaz çikolata,  frambuaz vb. de ilave edilerek de yapılabilir.    Aslında teknik olarak çok kolay ve çikolata kalıpları da her yerde uygun fiyatlarda satılıyor artık.  Denemeye değer bence…

 

 

Malzemeler:

  • 150 – 200 gr. bitter kuvertür çikolata

Ganajı için: 

  • 180 gr. bitter çikolata
  • 200 gr. krema

 

Hazırlanışı:

Bitter çikolatayı benmari olarak eritin. Silikon çikolata kalıbındaki kalp ( veya sizin kullandığınız farklı şekilli bir kalıp olabilir ) şeklindeki boşluklara erimiş çikolatayı boşaltın.  Kalıbı sağa sola eğerek boşlukların tamamen çikolata ile kaplanmasını sağlayın. Kaplandığından emin olunca da kalıbı ters çevirip fazla çikolatanın akması sağlayın.  ( Bunu yaparken akan çikolatanın altına bir tabak veya tepsi koyarsanız, zamanla çikolata sertleşeceği için tabaktan kazıyıp tekrar kullanabilirsiniz. ) Kalıbın üzerinden uzun bir bıçak veya spatül geçirip kalplerin yanındaki boşluklardaki çikolataları da alın. Kalıbı oda sıcaklığına geldikten sonra buzdolabına kaldırıp çikolatanın iyice sertleşmesi için bekletin.

Bu arada kremayı küçük bir sos tenceresine koyup kısık ateşte ısıtın.  Ocağın altını kapatıp içine çikolatayı ilave edin. Hafifçe karıştırarak çikolatanın erimesini sağlayın. Elde ettiğiniz ganajı biraz soğutun ama akıcılığını kaybetmesine izin vermeyin. Buzdolabından kalıbı çıkarın. Çikolatanın sertleştiğine emin olduktan sonra içine tatlı kaşığı ile ganajı doldurun. Üstlerine tekrar çikolata konacağını düşünerek ganajı aşırı doldurmayın. Kalplerin bitim çizgisine kadar doldurun. Ganajları az koyarsanız bu sefer de kalpler küçük çıkar. Küçüklü büyüklü kalpler istemeyiz.

Kalıbı tekrar buzdolabına kaldırın ve bir süre daha bekletin. Kalan bitter çikolatayı tekrar benmariye alın ve eriyince kalplerin üzerine tekrar çikolata akıtın. Son olarak spatülü, kenarlardaki fazla çikolataları almak için sıyırır gibi geçirin. Son kez buzdolabına kaldırın. Zaten daha kısa sürede sertleşecektir. Çikolatalarınızı servis yapacağınızda kalıptan çıkarın ve servis yapın. Aşamaların fotoğraflarını çekmediğim için uzun anlattım ama aslında çok kolay sadece bekletmelerden dolayı biraz zaman alıyor. Tavsiye ederim.

0 Yorumlar

Yorum Yap

EN SON EKLENEN TARİFLER

ISPANAKLI ARNAVUT BÖREĞİ
TAVUKLU BÖREK

TAVUKLU BÖREK

Haziran 11, 2018
PİZZA BÖREK

PİZZA BÖREK

Mart 19, 2021
KIYMALI SÜT BÖREĞİ

KIYMALI SÜT BÖREĞİ

Mayıs 18, 2018

BİZİ TAKİP ET

GOOGLE PLUS

PINTEREST

FLICKR

INSTAGRAM

ETİKETLER

SPONSOR REKLAMLAR

img advertisement

SON SONPOPÜLERETİKETLER

Social