Arnavut böreği Ankara ‘ da yaşadığım yıllarda çok sevdiğim karşı komşum vasıtasıyla tanıştığım  , ama o günden beri  de vazgeçemediğim nefis bir börektir.  Hemen her pazar günü beni börek yemeye davet ederdi komşum. Sonra da yumuşak bir hamur yoğurmakla başlardı böreğini yapmaya. Onun o becerikli ellerini izlemek benim için büyük keyifti.   Büyükçe, sadece bu böreğe hizmet veren bir tepsisi vardı. Hızlıca bezeleri yuvarladıktan sonra benim için en zevkli aşamaya gelinirdi. Aralarına yağ sürülen hamurları elleriyle öyle bir ahenk içinde büyütürdü ki hayranlıkla izlemek kaçınılmazdı.

Arnavut olduğu için pırasalı yapardı komşum o nefis böreği… Bazen pırasanın eşlikçisi kıyma, bazen de peynir olurdu. Ama her ikisinin de tadına doyulmazdı.  Fırına attıktan belli bir süre sonra nefis kokular sarmaya başlardı evin içini…  Yanına mis gibi bir  çay demleyip ince belli bardaklara koyardık çaylarımızı. Ilıklaşınca elleriyle bölerdi o nefis böreği komşum. Sonra da tel tel ağızda dağılan bu böreği yemeye doyamazdık.

O zamanlar yeni yeni tarifler deneyen ben,  bir gün bu böreği yapabileceğimi tahmin bile edemezdim.  Şu an komşum yaşamıyor ama kendi el yazısıyla bana verdiği bu tarifi her yaptığımda onu hatırlayıp hüzün kaplıyor içimi.

Ben ıspanaklı yapmayı tercih ettim bu kez. Ama pırasalı Arnavut böreğini de yapıp paylaşacağım yakında. İşte tarifimiz;

                      

ISPANAKLI ARNAVUT BÖREĞİ

Malzemeler:

  •  4, 5 su bardağı un
  • 1 tam 3 /4 su bardağı su
  • 1 tatlı kaşığı tuz

 Arası için:

  • 1 su bardağı sıvıyağ

 İçi için:

  • 300 – 400 gr. yıkanmış ıspanak
  • 1 adet kuru soğan
  • 2 yemek kaşığı sıvıyağ
  • Tuz
  • 200 gr. beyaz peynir

Hazırlanışı: Bir karıştırma kabına unu koyun ve ortasını açın. Tuzu ekledikten sonra kontrollü olarak suyu ekleyin. Ele yapışmayacak orta yumuşaklıkta bir hamur elde edinceye kadar yoğurun. Hamuru 15 – 20 dakika dinlendirin.

Bu arada ıspanakların yapraklarını kesin ve irice doğrayın.  Tavaya 2 yemek kaşığı sıvıyağ ve küp doğranmış soğanları ekleyin. Soğanı biraz soteledikten  sonra ıspanakları ve tuzu ilave edin. Ocağın altını açarak kısa bir süre için sotelemeye devam edin. Ispanağın sulanmasına izin vermeden ocağın altını kapatın. Soğuması için bir kenara alın.

Dinlenmiş hamuru 24 bezeye ayırın. Her bezeyi ortalama 15 cm. büyüklüğünde açın ve aralarına sıvıyağ sürerek 12 adedini üst üste koyun. Dinlenmesi için buzdolabına kaldırın. Diğer 12 beze için de aynı işlemleri yaptıktan sonra kısa bir süre buzdolabına kaldırın. 35 – 40 cm. çapında bir fırın tepsisini yağlayın.  Dinlenmiş ilk grup hamuru elinizle büyüterek açın ve tepsiye yerleştirin. Hamurun kenarlarını hafifçe yükseltin.

Hazırladığınız ıspanaklı harcın içine rendelediğiniz beyaz peyniri ilave edin. Tepsideki hamurun üstüne yayın. Diğer grup hamuru da aynı şekilde büyütün ve ıspanaklı harcın üstene kapatın. Hamurların kenarlarını bükerek ya da çatalla bastırarak birleştirin. En üste, aralara kullandığımız sıvıyağdan kalan 2 -3 yemek kaşığı sıvıyağı sürün. Önceden ısıtılmış 180 derece fırında üzeri ve altı kızarıncaya kadar pişirin.

 

0 Yorumlar

Yorum Yap

EN SON EKLENEN TARİFLER

PEYNİRLİ SARMAL BÖREK
TAM ÖLÇÜLÜ SU BÖREĞİ
LAZ BÖREĞİ

LAZ BÖREĞİ

Haziran 16, 2018
ALT ÜST BÖREĞİ

ALT ÜST BÖREĞİ

Haziran 10, 2018

BİZİ TAKİP ET

GOOGLE PLUS

PINTEREST

FLICKR

INSTAGRAM

POPÜLER TARİFLER

ETİKETLER

SPONSOR REKLAMLAR

img advertisement

SON SONPOPÜLERETİKETLER

Social