KÖPEOĞLU MEZESİ

Trakya bölgesine ait olduğu bilinen Köpeoğlu mezesi benim özellikle et ve balık sofralarımın olmazsa olmazı. Diğeri de muhammara .  Diğer mezeler değişse de köpeoğlu ve muhammara mutlaka yapılır benim tarafımdan. ( muhammaranın tarifini de ilerleyen günlerde vereceğim )  Sebebi ise misafirlerim tarafından çok sevilerek tüketilmesi. Aslında yapımı çok kolay olan bu meze nedense ilk önce bitiyor ve herkes tarafından çok seviliyor.   Patlıcanın kızartarak değil de, közlenerek yapılanı da var. Ama kızartarak yapılanı açık ara daha lezzetli. Tabii domatesler yaz domatesi olursa daha da iyi sonuç alınıyor.

İlginç bir hikayesi var bu mezenin.  Sizlere aktarmadan içim rahat etmeyecek. Bu meze KÖPEOĞLU MANCASI diye de adlandırılıyor. Hikayesi ise şöyle;

“ Tüm parasını rakıya yatıran KÖPOĞLU evine döner, mangalını yakar. Bahçesinden patlıcan – domates – biber koparır. Mangalda sebzelerini közler. Sebzeler közlenirken de kendine bol sarımsaklı bir yoğurt yapar. Mangalda pişen sebzeleri karıştırıp üzerine de sarımsaklı yoğurdunu döker. Son parasını yatırdığı rakının yanına MANCA*   sını meze eder.  Köpoğlu ise yemek alacak parasını bakkaldan rakı alarak tüketen ilginç bir kişi olarak hafızalara kazınır. “

* MANCA,  Latin dillerinde  “ yemek kelimesinden gelmektedir.

KÖPEOĞLU MEZESİ

Malzemeler:

  • 3 adet kemer patlıcan
  • Kızartmak için sıvıyağ

Sos için:

  • 3 adet domates
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 adet kesme şeker
  • Tuz

Yoğurt sos:

  • Yeteri kadar yoğurt
  • Sarımsak

 

Hazırlanışı:

Patlıcanları alacalı soyarak küçük küpler halinde kesin.  Vakit kaybetmeden sıvıyağda kızartın. Kağıt havlu üzerine alarak fazla yağının süzülmesini sağlayın.

Domateslerin kabuklarını soyduktan sonra küçük küçük doğrayın. Bir sos tenceresine zeytinyağını alıp ısıttıktan sonra domatesleri ekleyin. Tuz ve şekeri de ekledikten sonra sos kıvamına gelinceye kadar kaynatın. Bu arada yoğurdu ezip sarımsak püresi ilave edin.

Kızarmış patlıcanı servis tabağına alın.

Üzerine çırpılmış sarımsaklı yoğurdu gezdirin.

Son olarak domates sosu ekleyip servis yapın.

 

0 Yorumlar

Yorum Yap

EN SON EKLENEN TARİFLER

PEYNİRLİ BÖREK

PEYNİRLİ BÖREK

Temmuz 20, 2018
PEYNİRLİ SÜT BÖREĞİ
LAZ BÖREĞİ

LAZ BÖREĞİ

Haziran 16, 2018
ELDE AÇMA MERCİMEKLİ BÖREK

BİZİ TAKİP ET

GOOGLE PLUS

PINTEREST

FLICKR

INSTAGRAM

POPÜLER TARİFLER

ETİKETLER

SPONSOR REKLAMLAR

img advertisement

SON SONPOPÜLERETİKETLER

Social