Malzemeler : ( 6 kişilik )

 • 6 adet hazır çikolatalı mini browni
 • 100 gr. bitter çikolata
 • 1 yemek kaşığı silme tereyağı

Limon curd için:

 • 160 gr. toz şeker
 • 2 yumurta
 • 2 limonun kabuğu ve suyu
 • 80 gr. tereyağı

Dışı için:

 • 100 – 120 gr. bitter kuvertür çikolata
 • Kağıt muffin kalıplar

 Limon ve yapraklar için:

 • 1 /2 poşet toz krem şanti
 • 1 /2 poşet soğuk süt
 • Sarı ve yeşil gıda boyaları

 

Hazırlanışı: İlk önce bitter kuvertür çikolatayı benmari olarak eritip  kağıt muffin kalıplarının içine ve yanlarına kaşıkla akıtın. Her tarafına yayılması için elinizle yönlendirin ve fazlalığının akması için ters çevirin. Fazlalıklar akınca buzdolabına kaldırın.

Limon curd yapmak için limonların kabuklarını çok ince rendeleyip küçük bir tencereye alın. Limonların suyunu da sıkıp ilave edin.  Şekeri ve yumurtaları ekleyerek kısık ateşte muhallebi kıvamına gelinceye kadar pişirin. Oda sıcaklığına gelince soğuk tereyağı ilave edin ve mikserle çırpın.

Bu arada brownileri ikiye kesin. Çikolata ve tereyağını benmari olarak eritin. İyice soğuduğundan emin olduğunuz çikolatalı kalıpları buzdolabından çıkarın ve dikkatlice kağıtlarını sıyırın.  Çikolatadan içi boş kalıplar elde etmiş olacaksınız. İkiye kestiğiniz kek parçalarından alt ( küçük olan ) kısmını çikolata kalıbının dibine koyun.  6 tanesini de bu şekilde hazırladıktan sonra üzerlerine ılık haldeyken benmari erittiğiniz tereyağlı çikolata karışımından 1 – 1,5 tatlı kaşığı koyun. Kremanın eşit dağılması için elinizle sağa sola çevirip yayılmasını  sağlayın.

   

Bu şekilde hazırladığınız 6 kalıbı buzdolabına koyun ve soğuması için 5 dakika bekletin.   Kalıpları dolaptan çıkarın ve çikolatalı kremanın üzerine bu kez limon kremalarını koyun. Yine bu kremanın da yayılmasını sağladıktan sonra kekin diğer üst parçasını limon kremasının üstüne koyun. Tekrar çikolatalı sos ve limon kreması dökerek kekinizi tamamlayın. Buzdolabına kaldırıp servis yapacağınız zamana kadar bekletin.

Limon ağaçları için ağaç şeklini pişirme kağıdına çizin.  Bitter çikolatayı benmari olarak eritin. Kağıttan yaptığınız krema sıkacağına erimiş çikolatayı doldurun. Ucunu kestikten sonra şeklin üzerine sıkın. Oda sıcaklığında gelinceye kadar bekletip sonrasında buzdolabına kaldırın.

Toz krem şantiyi soğuk sütle köpürünceye kadar çırpın. İkiye ayırıp yarısını sarı yarısını yeşil gıda boyası ile renklendirin. Buzdolabındaki limon ağaçlarını kontrol edin. İyice soğuduğuna emin olduktan sonra dolaptan çıkarıp sarı ve yeşil krem şanti ile ağaç ve yaprakları oluşturun.

   

   

Tekrar buzdolabına koyun. Servis yapacağınız zaman kekleri dolaptan çıkarın. Üzerlerine limon ağaçlarını dikkatlice yerleştirin. Servis tabağına alıp servis yapın.

NOT: Bu nefis tatlıyı yazın çok sıcaklarda yapmamanızı tavsiye ederim. Limon ağaçlarında kuvertür çikolata kullanılmasına rağmen erime riskinden dolayı ağaçları hazırlamak problem olacaktır.

 

0 Yorumlar

Yorum Yap

EN SON EKLENEN TARİFLER

RULO BÖREK

RULO BÖREK

Mayıs 19, 2018
SU BÖREĞİ

SU BÖREĞİ

Ağustos 15, 2018
NİŞASTALI BÖREK

NİŞASTALI BÖREK

Haziran 19, 2018
PEYNİRLİ BÖREK

PEYNİRLİ BÖREK

Temmuz 20, 2018

BİZİ TAKİP ET

GOOGLE PLUS

PINTEREST

FLICKR

INSTAGRAM

POPÜLER TARİFLER

ETİKETLER

SPONSOR REKLAMLAR

img advertisement

SON SONPOPÜLERETİKETLER

Social