Biliyorum ki orkideleri hepimiz seviyoruz. Bu yüzden de bazen kendimiz, bazen de sevdiklerimizden hediye olarak alıyoruz. Benim eşim de bana orkide almayı seviyor sağolsun. Ancak eve geldiğinde bol çiçekli olan orkideler, çiçekleri döküldükten sonra tekrar açmak için nazlanıyorlar. Ben de orkidelerimi tekrar çiçekli görmek için bir method denedim ve gerçekten işe yaradı. Bu yüzden de sizlerle paylaşmak istedim.

Bu method çok basit aslında. Öncelikle orkidemizi suluyoruz ve bulunduğu ortamdan alıp ışık almayan karanlık bir ortama alıyoruz.  En az 3 gün en fazla 10 gün bu ortamda bekletiyoruz. Bu sürenin sonunda orkidemizi dolaptan çıkarıp eski ortamına alıyoruz.  . Sulamaya ihtiyaç duyuyorsa suyunu veriyoruz.  Ben hafta da 1 gün ve aynı miktarda  ( 1 çay bardağı gibi )  içme suyu veriyorum.   

Bu işleme ORKİDE CEZALANDIRMA deniliyor. Açmayan orkidenizin bir nevi fizyolojisi değişiyor. Karanlık ve yeterince oksijen almayan orkide strese giriyor. Dışarı çıkınca da rahatlıyor ve bir an önce neslini devam ettirme telaşına giriyor. Neslini devam ettirmek için tekrar çiçeklenmeye başlıyor.

Ben 10 gün bir dolabın içine koydum. Dışarı çıkardığımda ise suya ihtiyacı olduğu için su verdim. Sonuç 10 -15 gün içinde 5 orkidemin hepsi tomurcuklanamaya ve devamında çiçek açmaya başlıyor.

Sizlere sevdiklerinizle,  evcil hayvanlarınızla ve bitkilerinizle mutlu ve sağlıklı bir hayat diliyorum.

 

0 Yorumlar

Yorum Yap

EN SON EKLENEN TARİFLER

SODALI ISPANAKLI BÖREK

SODALI ISPANAKLI BÖREK

Haziran 11, 2018
KAVURMA BÖREK

KAVURMA BÖREK

Eylül 26, 2020
ELDE AÇMA ISPANAKLI GÜL BÖREĞİ
ELDE AÇMA MERCİMEKLİ BÖREK

BİZİ TAKİP ET

GOOGLE PLUS

PINTEREST

FLICKR

INSTAGRAM

ETİKETLER

SPONSOR REKLAMLAR

img advertisement

SON SONPOPÜLERETİKETLER

PASTANE USULÜ KOL BÖREĞİ
PİZZA BÖREK

PİZZA BÖREK

Mart 19, 2021
36 BÖREĞİ

36 BÖREĞİ

Şubat 4, 2021
KAVURMA BÖREK

KAVURMA BÖREK

Eylül 26, 2020

Social

YENİ TARİFLER