PAVLOVA, üzerinde krema ve taze meyveler barındıran beze kabuğundan yapılmış bir tabandan oluşan kuğu gibi zarif bir tatlı. Tarihe damgasına vurmuş bu özel tatlının nasıl ve ne zaman ortaya çıktığını benim gibi merak edenler olabilir diye tarihçesini araştırmakla başladım işe.  Karşıma ise etkileyici ve hüzünlü bir hikaye çıktı.

Ünlü Pavlova tatlısını ilk kimin yaptığı kesin olarak bilinmemekle beraber, tarihi kaynaklar Avustralya ve Yeni Zelanda ‘ yı işaret ediyor.   Her iki ülke de bu tatlıyı icat ettiklerini savunarak kendi ulusal tatlılarının olduğunu iddia ediyorlar yıllar boyu.

Pavlova” ,   ismini 19. yy sonu ve 20. yy başlarına damgasını vurmuş, dünyaca ünlü Rus balerin Anna Pavlova ‘dan  alıyor.

Ünlü balerin tüm dünyanın hayran olduğu, özellikle klasik balenin en iyi balerinleri arasında gösteriliyor o dönem.  Onun için “ dansetmiyor, adeta kanatlarının üzerinde uçuyor… “  denildiği tarihi bilgiler arasında yer   almakta.

Hatta bir sürü aşçı ünlü balerinden etkilenip yemeklerine onun ismini vermiştir.

Dünyaca ünlü Anna Pavlova 1926 ‘da Yeni Zelanda ve Avustralya turnesine çıkar. Bu turne yılın en önemli olayı sayılır.  Rivayete göre Yeni Zelanda’ da Anna ‘nın kaldığı otelin şefi, balerinin şerefine bir tatlı hazırlamak ister.  Yaptığı tatlıda alttaki beze tütüyü temsil ederken, aradaki krema tütünün üzerindeki ince kumaşı, süslemede kullandığı kiviler ise Anna ‘nın giydiği yeşil, gül yapraklarını temsil etmektedir.

Diğer bir rivayet göre ise Pavlova, Avustralyalı şef Bert Sachse’ nin bir doğum günü için tasarladığı  “ Pavlova kadar hafif bir tatlı “ diye lanse edilen bir tatlıdır.  Her iki rivayet de tatlının isminin Anna  Pavlova ‘ dan  aldığı yönündedir.

Sonuçta tatlı, her iki ülke tarafından da benimsenmiş olup önemli günler ve kutlamaların milli tatlısı olarak kabul görmüştür. Sadece iki ülkede kalmayıp tüm dünyaya yayılıp sevilen tatlının temeli aslında mereng yani ülkemizde de  “ beze “  tabiriyle bilinen ve pastane vitrinlerinde sıkça rastladığımız bir tatlıdır. Pavlova ise mereng tabanının üzerine krema ve meyve eklenmesiyle zarif şeklini almıştır.  Bu tatlıya ait birbirine benzer birçok tarif bulunmaktadır. Ama sonuçta, ana maddesi yumurta beyazı ve şekerin çırpılmasından elde edilen hamurun, fırında pişirilmesi ile oluşan kırılgan fakat üzerindeki sosu ve meyveleri taşıyabilecek kadar da güçlü olan tabanı hemen hemen hepsinde aynıdır.

Benim yaptığım Pavlova ise beyaz çikolatalı sos ve çileklerle hafif ama zengin tadıyla ev halkından tam not aldı. Sizlerin de bir an önce denemeniz dileğiyle…

                                                      PAVLOVA

Malzemeler:

  • 4 yumurta beyazı
  • 1/2 tatlı kaşığı limon suyu
  • 225 gr. toz şeker

Üzeri için:

  • 200 gr. krema
  • 200 gr. beyaz çikolata
  • 300 gr. taze çilek
  • Pudra şekeri

 

Hazırlanışı: Fırını 100 dereceye ısıtın. Yumurta beyazlarını ve limon suyunu büyük bir kaseye koyup elektrikli mikserle yoğun ama kuru olmayan tepecikler oluşana kadar çırpın. Çırpmaya devam ederken karışım iyice kabarıncaya dek şekeri azar azar yedirin.

Pişirme kağıdına 22 cm. çapında bir daire çizin ve tepsiye yerleştirin. Karışımı, dairenin içine kaşıkla koyun ve bir spatül ile düzeltin. Önceden ısıtılmış 100 derece fırında yaklaşık 1 saat pişirin.  Fırını kapattıktan sonra pavlovayı, fırından çıkarmadan içinde soğutun.

Bu arada beyaz çikolatalı ganajı hazırlamak için,  kremayı küçük bir sos tenceresinde ısıtın. Ocağın altını kapatıp küçük parçalara ayırdığınız beyaz çikolatayı ilave edin. Karıştırarak çikolatanın erimesini sağlayın. Oda sıcaklığına gelince buzdolabına koyarak koyulaşmasını sağlayın.

Pavlovayı dikkatlice pişirme kağıdından sıyırın ve servis tabağına alın. Üzerine koyulaşmış çikolatalı ganajı gezdirin. Son olarak yıkanıp kurumuş olan çilekleri dizin. Üzerine pudra şekeri serpip servis yapın.

    

    

 

0 Yorumlar

Yorum Yap

EN SON EKLENEN TARİFLER

ALT ÜST BÖREĞİ

ALT ÜST BÖREĞİ

Haziran 10, 2018
MERCİMEKLİ BÖREK

MERCİMEKLİ BÖREK

Aralık 15, 2019
ELDE AÇMA MERCİMEKLİ BÖREK
ISPANAKLI ALT ÜST BÖREĞİ

BİZİ TAKİP ET

GOOGLE PLUS

PINTEREST

FLICKR

INSTAGRAM

POPÜLER TARİFLER

ETİKETLER

SPONSOR REKLAMLAR

img advertisement

SON SONPOPÜLERETİKETLER

Social