Fırın piliç !!! Nesiller boyu vazgeçemediğimiz lezzetlerimizden. Öyle ki büyükannelerimizin tavuğu önce haşlayıp sonra tereyağında kızartması yıllar içinde kılık değiştirmiş, fırın yemeklerinin ön plana çıkmaya başladığı yıllarda fırında pişmiş tavuklar mutfaklarımızda arz-ı endam etmeye başlamıştır. Görüntüsü ve hafifliğiyle birçok kimsenin tercih ettiği fırın piliçler öyle göründüğü gibi de kolay değildir. Tavuğu direkt olarak fırına atsanız içi pişinceye kadar dışı kuruyarak lezzetinden çok şey kaybeder. İçi kanlı mı kalacak, derisi kuruyacak mı gibi birçok soruyu yanında getirir fırın piliç.  Aslında hepimizin istediği dışı çıtır  içi yumuşacık ve sulu bir piliç değil midir ?

Kırmızı etin yeri birçok kişi için ayrı olsa da aslında piliç çok lezzetli ve yemesi keyifli bir yemektir. İşten geldiniz veya bugün işte çok yoruldunuz, yemek yapmaya üşeniyorsunuz ama dışarıdan da sipariş etmek istemiyorsunuz. Ancak içten içe lezzetli bir yemek istiyorsanız bu tarif tam size göre. Bu tarifte pilici bütün olarak pişirmeyeceğiz. Onun yerine 4 parçaya böleceğiz. Böylece hem vakitten kazanacağız hem de pilicin pişip pişmediğini daha rahat kontrol edeceğiz.

( Aynı zamanda servis yapmanız da kolaylaşacak. ) BON APPETİT…

       

Malzemeler:

  • 100 – 150 ml. zeytinyağı
  • 1–2 dal taze biberiye
  • 1 tepeleme tatlı kaşığı tatlı kırmızı biber
  • 2–3 diş sarımsak
  • Tuz, karabiber
  • 1 adet piliç

 

   Hazırlanışı: Pilicinizin butlarını yanlara açıp eklem yerlerinden keserek 2 adet budu gövdeden ayırın. Pilicin göğüs kısmı yukarıda kalacak şekilde yatırın. Baş parmaklarınızla iki göğüsün ortasındaki kemiği bulun. Bıçak yardımıyla bıçağı kemiğe dayayarak göğsü sıyırın. Aynı işlemi öbür tarafta da yapın. Elinizle iki but ve bonfileden, iki göğüs ve kanattan oluşan 4 parça olacak.

Zeytinyağı ve sarımsağı beraber mutfak robotunda püre haline getirin. İçine tuz, karabiber ve biberiye yapraklarını ekleyin. Piliç parçalarını yıkayıp süzün. Üzerine kırmızı biber serpip masaj yapın.

Bu karışıma piliç parçalarını koyun.   (İsterseniz marine edebilir, isterseniz hemen pişirebilirsiniz.)

Tavanızı ısıtın. Exstra yağ eklemeyin, marinenin üzerindeki yağ yeterli olacaktır. Deri kısmı alta gelecek şekilde tavaya yerleştirin. Ve derileri kızarana kadar pişirin. Piliçleri ters çevirerek bir fırın kabına yerleştirin. Marinedeki yağdan 1 kaç kaşık üzerine gezdirin.  Market tavuğuysa 190 derecede 20–25 dakika, köy tavuğuysa 170 derecede 30–40 dakika pişirin. ( bunlar ortalama derecelerdir.  Pilicinizin boyutlarına göre bu süreler 1 kaç dakika oynayabilir. ) Fırından çıktıktan sonra sıcak veya ılık servis yapın.

 

0 Yorumlar

Yorum Yap

EN SON EKLENEN TARİFLER

ALT ÜST BÖREĞİ

ALT ÜST BÖREĞİ

Haziran 10, 2018
ISPANAKLI ALT ÜST BÖREĞİ
36 BÖREĞİ

36 BÖREĞİ

Şubat 4, 2021
KIYMALI PATATESLİ RULO BÖREK

BİZİ TAKİP ET

GOOGLE PLUS

PINTEREST

FLICKR

INSTAGRAM

ETİKETLER

SPONSOR REKLAMLAR

img advertisement

SON SONPOPÜLERETİKETLER

Social