Su böreği böreklerin şahıdır desek hiç de abartmış olmayız.  Börek sever bir millet olarak su böreğini sevmeyen ya yoktur ya da yok denecek kadar azdır. Eski zamanlarda, yufkaları açtıktan sonra suda haşlayıp pişirmeyi kim keşfetti bilinmez ama Türk mutfağına getirdiği büyük hizmetten dolayı tebrik etmek gerekir. Her güzel şeyin bir bedeli veya zorluğu olduğu gibi su böreğinin de yapımı oldukça zahmetlidir bilindiği üzere. Hamuru açtıktan sonra haşlayıp soğuk sudan geçirilmesi zaman aldığı için iki kişiyle yapılması, hazırlama sürecini daha pratikleştirir.

Su böreği ile ilgili kaynaklar araştırıldığında, bu böreğinin çıkış noktasının Kırşehir olduğu söylemektedir. Düğünlerin, bayramların, davetlerin özel günlerin olmazsa olmazıdır su böreği. Eve gelen misafire verilen değerin ölçüsüdür.

Su böreğinin hamurunda un ve yumurta değişmez ana malzeme iken, iç malzeme peynir, kıyma veya ıspanak olabilir.    Eskiden kor ateşinde tepsinin çevrilerek pişirilmesi makbulken günümüz şartlarında fırında veya ocakta pişirildiğini görmekteyiz.

Bizim canımız istediğinde veya özel bir misafir geldiğinde devamlı yaptığım tarifi uyguladım sizler için. Evdeki tepsime de tam geldiği ve ölçüleri tam tuttuğu için tercih ediyorum bu tarifi. Hepinize kolay gelsin.

 

Malzemeler:

  • 500 gr. un
  • 20 gr. tuz
  • 5 adet yumurta
  • 2- 3 yemek kaşığı su

İçi için:

  • 250 gr. tereyağı
  • 200 gr. beyaz peynir
  • Yarım demet maydanoz

 

Hazırlanışı: Hamur için un, tuz, yumurta ve suyu yoğurarak dinlenmesi için yarım saat bekletin. Hamuru yaklaşık 10 bezeye ayırın.

Bezeleri nişasta ile bıçak sırtı kalınlığında açın. Bir yufkayı biraz daha büyük açıp yağlanmış fırın tepsisine yayın. Tereyağını eritin ve yufkaya sürün. Bu arada büyükçe bir tencerede su kaynatın ve kalan yufkaları 1 er dakika haşlayıp kevgirle alın. Haşlanmış her yufkayı soğuk sudan geçirin ve temiz bir havlu ile fazla suyunu alın. Aralarına tereyağı sürerek 4 yufkayı üst üste yerleştirin. Hazırladığınız peynir ve maydanoz karışımını çatalla ezdikten sonra yufkanın üzerine serin.

Diğer 5 yufkayı da aralarına yağ sürdükten sonra tepsiye yerleştirin. Kalan 2–3 kaşık tereyağını da en üste gezdirip 180 derece ısıtılmış fırında 45 dakika pişirin.

 

0 Yorumlar

Yorum Yap

EN SON EKLENEN TARİFLER

ISPANAKLI ARNAVUT BÖREĞİ
SODALI ISPANAKLI BÖREK

SODALI ISPANAKLI BÖREK

Haziran 11, 2018
MERCİMEKLİ BÖREK

MERCİMEKLİ BÖREK

Aralık 15, 2019
KIYMALI KESELER

KIYMALI KESELER

Mayıs 18, 2018

BİZİ TAKİP ET

GOOGLE PLUS

PINTEREST

FLICKR

INSTAGRAM

ETİKETLER

SPONSOR REKLAMLAR

img advertisement

SON SONPOPÜLERETİKETLER

Social