Van Stapale kurabiyesinin Amsterdam ‘ a gidilirse mutlaka deneyimlememiz gereken bir lezzet olduğunu düşünüyorum. Araştırmalarıma göre küçük bir dükkan önünde bekleyen bir sürü kişi. Günde sadece 3000 adet yapıyorlar ve kişi başına 7 adet alma hakkınız olduğunuz var. Yine de buna değdiği düşünülüyor ki kalabalık hiç eksilmiyor.   1 adedinin ise 2 euro olduğu söyleniyor.

Bunları duyduğumda bu kurabiyeyi, yapmayı çok istedim. Sonuç mu, 1 ısırıkta hissedilen büyük bir mutluluk…

 

                                                  VAN STAPELE KURABİYE

Malzemeler:

 • Klasik Türk çay bardağı 100 ml.             
 • 100 gr. toz şeker     ( 1 çay bardağı )
 • 100 gr. esmer şeker ( 1 çay bardağı )
 • 120 gr. tereyağı
 • 175 gr. un  ( 3 çay bardağı )
 • 20 gr. kakao ( 3 yemek kaşığı )
 • 1 silme tatlı kaşığı kabartma tozu
 • 1 tutam tuz
 • 1 adet yumurta, oda sıcaklığında
 • 100 gr. bitter veya sütlü damla çikolata
 • 150 gr. beyaz çikolata

Hazırlanışı: Bir fırın tepsisine şekerleri ve oda sıcaklığında tereyağını krema gibi görünene kadar 3–4 dakika çırpın. Oda sıcaklığındaki yumurtayı ekleyip 1 dakika daha çırpın.

Un, tuz, kakao ve kabartma tozunu bir kaba eleyin ve tereyağlı karışıma ilave edin. Bu aşamada tahta bir kaşıkla hamuru birleştirin. Son olarak damla çikolatayı ekleyin ( sütlü çikolata kullanacaksanız şeker miktarını biraz azaltın. )  ve buzdolabında en az 15 dakika bekletin.  Bu aşamayı atlamayın. Hamura şekil vermeyi kolaylaştırıyor ve hamurun pişerken gerektiğinden fazla yayılmasını önlüyor.

Bu arada kurabiyenin içinde kullanacağınız beyaz çikolatayı ayarlayın. Benim evde damla çikolatam vardı, onu kullandım. Ama yerken akışkan bir kıvam istiyorsanız mutlaka kuvertür beyaz çikolata kullanmalısınız. Damla çikolata kullanmayacaksanız blok çikolatayı yaklaşık 16 parçaya ayırın.

Hamuru buzdolabından çıkarın ve önce 4 e, sonra onları da 4e ayırarak 16 parçaya bölün.  Her bir parçayı elinizle yuvarlayın ve avucunuzun içinde hafifçe bastırıp içine beyaz çikolatayı yerleştirin. Kenarlardan toplayarak kapatın ve ters çevirerek tepsiye yerleştirin.

Vaktiniz varsa veya hava sıcaksa 10 dakika daha buzdolabında bekletin. Önceden ısıttığınız 175 derece fırında sadece 9 dakika pişirin. Bu nokta o kadar önemli ki alarm kurarak pişme süresini ayarladım. ( Tabi ki bu süre 16 parça için geçerli, daha büyük parçalar yapmak isterseniz pişme süresini biraz uzatın. )  9 dakikanın sonunda fırından dışarı alın. Fırından çıktığında yumuşak gözükecek ama bir süre sonra istediğimiz kıvama gelecek. Bu kurabiyenin sıcak veya ılık tüketilmesi, içindeki beyaz çikolatanın akışkan olması açısından önemlidir.

 

0 Yorumlar

Yorum Yap

EN SON EKLENEN TARİFLER

SU BÖREĞİ

SU BÖREĞİ

Ağustos 15, 2018
PASTANE USULÜ KOL BÖREĞİ
ISPANAKLI ARNAVUT BÖREĞİ
TAVUKLU BÖREK

TAVUKLU BÖREK

Haziran 11, 2018

BİZİ TAKİP ET

GOOGLE PLUS

PINTEREST

FLICKR

INSTAGRAM

POPÜLER TARİFLER

ETİKETLER

SPONSOR REKLAMLAR

img advertisement

SON SONPOPÜLERETİKETLER

Social